Mistři Evropy se po letech opět setkali

20. 11. 2023

Mistři Evropy se po letech opět setkaliMistři Evropy se po letech opět setkali

Nadace fotbalových internacionálů uspořádala ve Velkých Bílovicích setkání mistrů Evropy z Bělehradu 1976, které se uskutečnilo po pětileté přestávce. Místo konání bylo zvoleno záměrně, aby bylo dopravně dostupné bývalým reprezentantům z Bratislavy, kteří tehdy tvořili většinu československého národního týmu.

Ze sestavy, která nastoupila v památném finále proti Německu, dorazili Ivo Viktor, Ján Pivarník, Jozef Čapkovič, Anton Ondruš, Karol Dobiaš, Ladislav Jurkemik, Antonín Panenka, Marián Masný a Ján Švehlík, další hráči ho sledovali z lavičky náhradníků (František Štambacher, Pavol' Michálik). Pozváni byli i reprezentanti, kteří se zasloužili v kvalifikaci o postup na závěrečný turnaj, na sraz přijeli Lubomír Knapp, Karel Kroupa, Ladislav Petráš či Jindřich Svoboda.

Unikátní „federální“ akce byla zároveň i neformální kolektivní gratulací k blížícím se 75. narozeninám dlouholetého předsedy správní rady Nadace FI a hlavního hrdiny památného penaltového rozstřelu Antonína Panenky. „Moc rád vás všechny zase vidím, je výborné, že jsme se mohli sejít v téměř kompletním složení a společně si popovídat,“ řekl v krátkém úvodu na uvítanou.

Propojení Nadace fotbalových internacionálů s FAČR, který je zřizovatelem i největším podporovatelem, dokumentoval svoji přítomností 1. místopředseda Jiří Šidliák. Také on rovněž pozdravil přítomné legendy. Čekalo na ně překvapení v podobě replik dresů, ve kterých triumfovali v Bělehradě včetně čísel, s nimiž hráli.

„Byl to bleskový nápad, na jehož realizaci jsme měli jen tři měsíce. Hráči to velmi kvitovali, protože dresy byly k nerozeznání od těch původních, které rozdali po finále soupeřům,“ říká výkonný ředitel Nadace Václav Tichý. Tyto repliky, podepsané internacionály, budou dostupné i fotbalovým fanouškům, neboť budou brzy umístěny v charitativní aukci Nadace FI na portálu Sportovní aukce.

Z excelentního složení zaujali především „Béla“ Masný, který se fotbalových akcí neúčastní, ale udělal výjimku, že se jednalo o oslavu nadcházejícího životního jubilea Antonína Panenky. Kapitán evropských šampionů Anton Ondruš žije trvale ve francouzském Thononu a přesto si posezení s přáteli v bývalé vlasti nenechal. „Organizátoři z Nadace fotbalových internacionálů si zaslouží velký respekt, že dokázali toto naše setkání uspořádat. Věřím, že se nevidíme naposledy, i když nám roky a některými i zdravotní problémy přibývají,“ konstatoval.