Kanonýr stříbrných „Chilanů“

5. 5. 2023

Kanonýr stříbrných „Chilanů“Kanonýr stříbrných „Chilanů“

Slovenský fotbalista Adolf Scherer, který se narodil 5. května 1938, patřil k hlavním strůjcům československého stříbra na světovém šampionátu v Chile v roce 1962. Vyhlášený střelec a člen Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL dal totiž tři ze sedmi branek čs. reprezentace. Jeho góly tehdy poslaly Čechoslováky do finále.

"Proti Maďarům byl jediný, a tedy vítězný," vzpomínal ještě po letech na vydařené čtvrtfinále jeden z pěti dodnes žijících členů stříbrného týmu. Neméně důležité dva góly dal také v semifinále proti Jugoslávii. Po vyrovnání, které soupeři zařídil Dražan Jerković, totiž zvýšil na 2:1 a poté přidal z penalty i třetí uklidňující gól.

"Když jsem si postavil míč a pak se podíval dozadu, byli všichni spoluhráči obrácení zády k bráně. Nikdo neměl nervy se na to dívat," popsal svojí poslední trefu na šampionátu. I tak se stal v Chile nejlepším střelcem československé reprezentace, za kterou v kariéře celkem odehrál 36 zápasů a dal 22 branek.

Jeho cesta do reprezentace byla přímo blesková. Národní dres totiž Adolf Scherer prvně oblékl už v září 1958, tři měsíce poté, co talentovaného útočníka získala Červená hviezda Bratislava (dnešní Inter). Po deseti sezónách v československé lize, kde nastupoval i za oba košické kluby VSS a Lokomotivu, odešel hrát do Francie.

Po čtyřech letech se vrátil, kvůli rozčarování z přijetí ale emigroval zpět k Azurovému pobřeží. Normalizační režim se ho poté snažil vymazat z historie československého fotbalu, teprve po listopadu 1989 byl dodatečně zařazen do Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL podobně jako jeho parťák z chilského útoku Josef Kadraba, který po skončení kariéry zůstal v Rakousku.

Po úpravě statutu Klubu ligových kanonýrů v prosinci 2016 mu byly započítáno i 23 branek, které vstřelil v dresu Olympique Nimes. 151 vstřelených gólů řadí „Dolfiho“ v historickém pořadí na 18. místo.