19. 5. 2026


Obránce Jan Fiala, který slaví 19. května životní sedmdesátku, strávil prakticky celou svoji dospělou kariéru v dresu Dukly Praha. S vojenským klubem získal v letech 1977, 1979 a 1982 tři ligové tituly a také třikrát vyhrál Československý pohár. Mezi roky 1975 a 1987 nastoupil k 310 ligovým utkáním, ve kterých dal dvě branky. Za reprezentační tým odehrál 58 zápasů a vstřelil jeden gól. V roce 1982 byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Československa.
S fotbalem začínal v rodných Slatinicích u Olomouce a přes Uničov se v roce 1975 dostal do Dukly. Zpočátku na Julisce spíše zaskakoval, ale postupem času se vypracoval do základní sestavy a zastával i funkci kapitána. Byl schopný hrát na postu stopera stejně dobře jako na kraji obrany. S národním týmem vybojoval bronzové medaile z mistrovství Evropy 1980 v Itálii, kde se ale nedostal na trávník. Startoval i na MS 1982 ve Španělsku, kde nastoupil ve skupině proti týmům Kuvajtu, Anglie a Francie.
Ve žlutočerveném dresu Dukly pravidelně hrával evropské poháry. Největšího mezinárodního klubového triumfu se dočkal na prahu třicítky v březnu 1986, kdy Pražané ve čtvrtfinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů senzačně vyřadili slavnou Benfiku Lisabon. V semifinále už byl nad jejich síly pozdější vítěz Dynamo Kyjev, se kterým jako jediný tým uhráli v domácí odvetě remízu 1:1. Po čtyřiceti lety se Jan Fiala vypravil s dalšími spoluhráči do Portugalska na „místo činu“.
„Byli jsme na ligovém utkání Benfiky s Guimaraesem, kterému přihlíželo na stadionu Da Luz přes šedesát tisíc diváků. Prohlédli jsme si jeho zázemí, skvělý trávník, navštívili jsme také klubové muzeum, kde jsme si náš tehdejší dvojzápas znovu připomněli. Setkali jsme se při společném slavnostním obědě dokonce i s několika protihráči. Zažili jsme krásné čtyři dny,“ netají se superlativy na adresu nedávného zájezdu, který připravily Nadace fotbalových internacionálů s Duklou a cestovní agenturou Fly United.
Angažmá na Julisce ukončil po dvanácti letech a v létě 1987 následoval svého dlouholetého klubového i reprezentačního spoluhráče Ladislava Vízka do francouzského Le Havre, poté působil v Bourges a v St. Amand-Montrond. Po návratu domů se věnoval trenérské práci především v roli asistenta u prvoligových týmů Dukly, Plzně, Příbrami a Teplic. Řadu let je členem dozorčí rady Nadace FI.