František Chvalovský slaví sedmdesátiny

17. 4. 2024

František Chvalovský slaví sedmdesátinyFrantišek Chvalovský slaví sedmdesátiny

Kulaté životní jubileum sedmdesátiny oslavil 17. dubna dlouholetý šéf českého fotbalu FRANTIŠEK CHVALOVSKÝ, který stál u největšího úspěchu samostatné české reprezentace na EURO 1996 v Anglii, kde národní tým senzačně postoupil až do finále ve Wembley, v němž v prodloužení podlehl „zlatým gólem“ Německu.

O rok později v prosinci 1997 Česko jako zástupce Evropy místo německých šampionů získalo bronz na Konfederačním poháru FIFA v Rijádu. Někdejší fotbalový brankář dovedl vesnický klub z Blšan do první ligy, ve které se „Chmelaři“ udrželi osm sezon. Do širšího povědomí veřejnosti se dostal v lednu 1990, kdy byl jako neznámý funkcionář zvolen předsedou nově vzniklého Českého fotbalového svazu (nyní Fotbalová asociace ČR; FAČR).

Po roční existenci se tato organizace přeměnila v Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) a František Chvalovský se v jejím čele udržel až do června 2001, kdy byl odvolán. Jako šéf fotbalového svazu se mimo jiné zasloužil o hladký průběh "fotbalovém rozvodu" po rozpadu československé federace a vznik samostatné české ligy.

Za jeho vedení byl ČMFS přijat do FIFA a UEFA. Fotbal v zemi nasměroval k větší profesionalizaci, stál u zrodu marketingové dceřiné společnosti STES, která do fotbalu přivedla silné sponzory. Prosadil se diplomaticky i v Evropě, v letech 1996 až 2002 byl členem výkonného výboru UEFA. V prosinci 1993 se významnou měrou zasloužil o založení Nadace fotbalových internacionálů.

Syn Aleš se brankářsky potatil, chytal nejvyšší soutěž za Blšany, jako druhý gólman byl u zisku titulu mistrů Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku. Sedm sezon hájil branku kyperského týmu Apollon Limassol.