„Chilan“ Jan Lála – 85 let!

10. 9. 2023

„Chilan“ Jan Lála – 85 let!„Chilan“ Jan Lála – 85 let!

Desátého září oslaví 85. narozeniny držitel stříbrné medaile z mistrovství světa 1962 v Chile, vynikající pravý obránce pražské Slavie Jan Lála.

Patřil mezi první české hráče, kteří se přizpůsobili modernímu útočnému pojetí hry krajních obránců - byl technický, rychlý, podnikal s míčem ofenzivní výpady po křídle. Nebál se soubojů, soupeřům odnímal míče jednoduše a čistě.

Fotbaloví fajnšmekři dodnes oceňují, jak v prvním zápase světového šampionátu v Chile uhlídal Španěla Genta, nejlepší levé křídlo té doby. Ve vítězném semifinále proti Jugoslávii se však zranil, v památném finále proti obhájcům titulu Brazílii nenastoupil a nahradil ho stoper Jiří Tichý. Na kompaktnosti defenzívy týmu Československa se jeho absence bohužel projevila…

V čs. reprezentaci odehrál 37 zápasů a dal jeden gól, jednou si zahrál i za mužstvo Evropy, v roce 1964 proti Jugoslávii. V sešívaném dresu odehrál 402 zápasů, z toho 143 ligových, neboť Slavia opakovaně z nejvyšší soutěže sestoupila. V Edenu hrál tento vynikající obránce s přestávkami 12 let. Ke konci kariéry si zahrál ve švýcarském Lausanne. V anketě Fotbalista roku 1967 skončil druhý za vítězným Jánem Geletou z pražské Dukly.

O třicet let později převzal Cenu Dr. Václava Jíry za celoživotní přínos českému fotbalu. Před lety ho slávističtí fanoušci zařadili do nejlepší historické jedenáctky klubu. Po nedávném úmrtí Adolfa Scherera, který byl stejný ročník narození, žijí kromě něj z vicemistrů světa z Chile 1962 ještě útočníci Josef Jelínek, Václav Mašek a Jozef Štibrányi.