„Bomber“ sledoval talenty

7. 5. 2024

„Bomber“ sledoval talenty„Bomber“ sledoval talenty

Známé rčení sejde z očí, sejde z mysli rozhodně neplatí v případě Tomáše Skuhravého. Legendární kanonýr s výstižnou přezdívkou „Bomber“ žije dlouhé roky v Itálii a v Česku se příliš často neobjevuje. Ale jeho góly a hvězdné momenty z mistrovství světa v roce 1990 všem pamětníkům naskočí v hlavě prakticky okamžitě. Po čase se Tomáš Skuhravý ukázal českým fanouškům v Uničově při finálovém turnaji Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu.

Někdejší útočník a slavná postava zejména Sparty a FC Janov zamířil na Hanou sledovat mladé fotbalisty v kategorii U12. Jednou z jeho současných činností je i pozorování nadějných hráčů, takže v Uničově viděl dění na Planeo Cupu okem zkušeného vyhledávače talentů.

„Díky Nadaci fotbalových internacionálů a Planeu jsem mohl vidět po dlouhé době české mládežnické talenty. Je to hezký turnaj, který se mi líbí. Je to pro všechny mladé kluky motivace dostat se ve fotbale někam dál,“ přiblížil s pěti góly druhý nejlepší střelec MS 1990 v Itálii, jak se v Uničově ocitl a jaké byly jeho první dojmy z turnaje.Tomáš Skuhravý pronikl do áčka Sparty už v 17 letech a sotva se stal plnoletým, tak už rozhodl svým vyrovnávacím gólem na 1:1 na Santiago Bernabeu o vyřazení Realu Madrid v 1. kole tehdejšího Poháru UEFA. Sám tedy moc dobře ví, co mladí fotbalisté potřebují, aby se mohli prosadit do nejvyšších fotbalových pater. „Už je vidět, že ve 12 letech mají kontrolu nad balonem, vědí o sobě, mají rychlost i techniku s míčem. A chtějí hlavně vyhrát, je na nich vidět agresivita a touha jít si za vítězstvím,“ vyhodnotil schopnosti a dovednosti českých nadějí na Planeo Cupu.

Forvard známý taky jako „Bomber“ svou urostlou postavou děsil ty nejlepší obránce na světě. Jeho góly hlavou nebo tvrdé rány ze všech míst pokutového území možná ještě dnes budí ze snu slavné brankáře. V FC Janov, kam přestoupil po vydařeném světovém šampionátu v roce 1990, vytvořil obávanou útočnou dvojic s Uruguaycem Carlosem Aguilerou. V Itálii se stal modlou a prakticky nemohl vyjít na ulici, protože okamžitě se kolem něho začali houfovat fanoušci. Přesto Tomáši Skuhravému Itálie přirostla k srdci, stala se jeho novým domovem a u Ligurského moře má také většinu svých aktivit.

„Žiji v Itálii, kde chodím komentovat fotbaly do televizí. Sem tam se dívám na mladé fotbalisty, přičemž jsme se jako bývalí hráči dali dohromady s Giuseppe Santellou a jeho agenturou a vyhledáváme mladé talenty,“ upřesnil Tomáš Skuhravý, kterému bude v září 59 let, a přidal i pár slov týkajících se jeho současného života.

„Užívám si života na důchod a života u moře. V mých plánech je důležité zdraví a stejně tak, aby byli zdraví lidé, které mám rád, které a jsou kolem mě. Mně stačí opravdu maličko. Stačí mi, když jsou lidé kolem mě šťastní, a to dělá šťastným i mě,“ uzavřel své povídání autor sedmnácti reprezentačních gólů za Československo a Česko, který je pochopitelně i členem prestižního Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL se 133 brankami.